Test szczelności budynku (Blower door test) oraz badania termowizyjne oferujemy klientom w całej Polsce: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Przemyśl, Rzeszów, Krosno.

Drzwi nawiewne blower door

Wytwornica dymu

Ręczna wytwornica dymu, niezastąpiona do detekcjii nieszczelności

Kamera termowizyjna

Kamera termowizyjna, niezastąpiona do detekcjii mostków termicznych, nieszczelności zwłaszcza w zimie

Miernik prędkości przepływu powietrza

Miernik prędkości przepływu powietrza

 

Usługi / Technologia

Blower Door

Test szczelności budynku inaczej „blower door test” to pomiar który obrazuje nam w jakim stopniu budynek jest szczelny powietrznie.

Jednym z podstawowych narzędzi za pomocą których możemy określić stopień nieszczelności w budynku są drzwi nawiewne, wentylator oraz manometry. Sam pomiar polega na zamontowaniu w drzwiach zewnętrznych drzwi nawiewnych i wentylatora gdzie poprzez stworzenie sztucznie warunków  ciśnienia i podciśnienia 50 Pa i na podstawie zmiany różnicy ciśnienia w środowisku wewnątrz i na zewnątrz  budynku jesteśmy w stanie wskazać stopień znajdujących się nieszczelności., a dodatkowo za pomocą kamery termowizyjnej, wytwornicy dymu zlokalizować te nieszczelności.

Nieszczelne domy charakteryzują się zmożonym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania, chłodzenia. Jedynym sposobem sprawdzenia w jakim stopniu Twój budynek jest energooszczędny jest przeprowadzenie testu szczelności budynku „blower door test”.

Wartym zaznaczenia jest fakt, że stopień nieszczelności obrazuje nam współczynnik n50 (czyli krotności wymiany powietrza kubatury ogrzewanej m3 na jedną godzinę). Wartości współczynnika n50 ściśle określa nam Norma PN-EN 13829 gdzie: współczynnik n50 dla budynków nowych oddawanych do użytkowania z wentylacją grawitacyjną wynosi max 3,0, a dla budynków z wentylacją mechaniczną wywiewno-nawiewną 1,5.  

Współczynnik n50 = 3,0 /h - określa trzy pełne wymiany powietrzna w trakcie jednej godziny.

Biorąc przykładowo budynek o powierzchni 120 m2 i wysokości pomieszczeń 2,6 m jedna pełna wymiana powietrza dotyczy  312 m3,   a w przypadku współczynnika n50 = 3 równa się 936 m3 powietrzna do ogrzania.

W przypadku budynków ubiegających się o dopłatę do kredytu z NFOŚiGW dla budynków energooszczędnych o wskaźniku zapotrzebowania na energią poniżej 40 kWh/m2 wartość wskaźnika wynosi n50 1,0 a dla budynku o zapotrzebowaniu poniżej 15 kWh/m2 poniżej n50 poniżej 0,6.

 

Jakie korzyści osiągnę przeprowadzając test szczelności:

 • w przypadku ubiegania się o dotację do domów energooszczędnych z NFÓśiGW przeprowadzenie testu szczelności budynku jest obligatoryjne. Jeśli są Państwo zainteresowani badaniem szczelności budynku pod kątem dopłaty z NFOŚiGW prosimy o wspomnienie o tym fakcie w formularzu kontaktowym, skontaktujemy się z Państwem i ustalimy termin wykonania testu szczelności wraz z weryfikatorem z NFOŚiGW
 • udokumentowanie poziomu szczelności jest również obowiązkowe jeśli chcemy certyfikować nasz dom z innych programów np. certyfikat domu pasywnego z Instytutu z Dortmund, star house w USA, certyfikat BREEAM
 •  zwiększenie staranności wykonywanych prac budowlano-remontowych (zaznaczając w umowie z wykonawcą prac rem-bud możesz zastrzec sobie prawo do wykonania testu szczelności budynku i w przypadku braku zachowania przyjętej szczelności zobowiązać wykonawcę do naprawy nieszczelności)
 • szczelność Twojego budynku może stać się dodatkową zachęto dla potencjalnych kupców czy najemców budynku (szczelny dom jest tańszy w utrzymaniu)
 •  ewentualne nieszczelności budynku mogą również stać się argumentem na obniżenie ceny nieruchomości planowanej do zakupu.
 • wyższy szczelności budynku na pewno da Ci poczucie dobrze wykonanej pracy

 

Jak przygotować budynek do badania testu szczelności (blower door)?

 1. Zamknąć wszystkie okna zewnętrze i drzwi, za wyjątkiem oczywiście drzwi z wentylatorem
 2. Otworzyć wszystkie drzwi wewnętrzne
 3. Wyłączyć urządzenia grzewcze, wygaszenie kotłów grzewczych, kominków
 4. Uprzątnięcie popiołów zalegających w kominkach, przykrycie mokrym ręcznikiem
 5. Zamknięcie lub zaklejenie systemów kanałów wentylacyjnych (kratek wentylacyjnych, systemów czerpni i wyrzutni powietrza do wentylacji
 6. Syfony, odpływy powinny być zalane wodą

 

Przeprowadzenie testu szczelności budynku jest badaniem nieinwazyjnym całkowicie bezpiecznym dla domowników. Ciśnienie 50 Pa w uproszczeniu można porównac do wiatru o prędkości 30 km/h.

Testy szczelności budynków na Państwa życzenie wykonamy z weryfikatorem z programu dopłat do domów energooszczędnych NFOŚiGW.

 

 Wykrywanie nieszczelności 

W trakcie przperowadzania testu szczelności lokalizujemy nieszczelności. Posługujemy się wysokiej klasy kamerą termowizyjną, ręczną i "dyskotekową" wytwornicą dymu oraz anenometrem termicznym do niskich przepływów. Użyte urządzenia są bezinwazyjne i bezpieczne dla Państwa zdrowia i budynku, pozwalaja w sposób szybki i precyzyjny zlokalizować ewentualne nieszczelności.

 

 
Zainteresowny naszymi usługami? Zamów test szczelność lub termowizję już dzisiaj >
©2014 JSystem /  Ten serwis używa cookies (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich stosowanie). Projekt strony internetowej webapper.pl